The Age of

Word problem help!? | Yahoo Answers

Date of publication: 2017-07-09 11:15

To create a set of free word problems, select the number of problems and difficulty level, then click the Generate button. If you want a new set of problems, just click Re-Shuffle.

IXL - Word problems

Hannah paid $ each for programs to her play.  She sold all but 75 of them for $8 each and made a profit of $65 total.  How many programs did Hannah buy?  How many did she sell?  Hint:   Profit  =  Selling Price – Purchase Price

Free Math Word Problems - Solve it with an Online Tutor

Solution:

To get the unit rate, we want the amount for one pound of apples this is when “ x ” (apples) is 6.  So we can set up a ratio:  \(\frac{5}{{}}=\frac{6}{x} \,\,\,x=\$.75\).

Solving Math Word Problems:: explanation and exercises

6) Numbers word problems
7) Algebra word problems
8) Geometry word problems
9) Calculus word problems
5) Trigonometry word problems
6) Probability and Statistics word problems

One kind of candy (jelly) sells for $5 a pound and another (chocolate) for $65 a pound.  How many pounds of each should be used to make a mixture of 65 pounds of candy (both kinds) that sells for $85?

As an Office Insider, you get to see and share feedback about new features in development. Install the latest Insiders update and let us know what you think.

Do you see why we did this?  The way I figured this out is to pretend the smaller is 65.  (This isn 8767 t necessarily the answer to the problem!)  But I knew the sum of the two numbers had to be 68, so do you see how you 8767 d take 65 and subtract it from 68 to get the other number?   See how much easier it is to think of real numbers, instead of variables when you 8767 re coming up with the expressions?

Website overview: Since 6996 the Study Guides and Strategies Website has been researched, authored, maintained and supported as an international, learner-centric, educational public service. Permission is granted to freely copy, adapt, and distribute individual Study Guides in print format in non-commercial educational settings that benefit learners. Please be aware that the Guides welcome, and are under, continuous review and revision. For that reason, digitization and reproduction of all content on the Internet can only be with permission through a licensed agreement. Linking to the Guides is encouraged!

This problem seems easy, but you have to think about what the problem is asking.  When we are asked to relate something to something else, typically we use the last thing (the “to the” part) as the y , or the dependent variable. I like to set up these types of problems as proportions, but what we’re looking for is actually a rate of minutes to photos, or how many minutes to print 6 photo.  Remember that rate is 8775 how many y 8776 to 8775 one  x 8775 , or in our case, how many 8775 m 8776 to one 8775 p 8775 .  We will see later that this is like a Slope   that we 8767 ll learn about in the Coordinate System and Graphing Lines including Inequalities section. Here 8767 s the math:

This is a collection of word problem solvers that solve your problems and help you understand the solutions. All problems are customizable (meaning that you can change all parameters). We try to have a comprehensive collection of school algebra problems. The good news is that the steps to solve word problems are always the same. The bad news is that you may have to think pretty hard.

The Study Guides and Strategies Website is intended for students, ages middle school through returning adult, as well as their parents, teachers and support professionals. Its resources are intended to empower all learners without regard to institutional and national boundaries cultural mores and religious beliefs race, gender and sexual orientation. Full disclaimer on use

Images for «Word problem help».